10 miejsc, w których powinna pojawić się firma w internecie

1 – Własna strona internetowa

Podstawą działalności w sieci jest zaprezentowanie swojego biznesu na własnej, autorskiej stronie internetowej. Strona ta powinna zawierać takie informacje jak adres, wszelkie dane kontaktowe, przedstawioną ofertę (w przypadku usług) lub produkty (w przypadku, kiedy zajmujemy się sprzedażą). Strona powinna też zawierać najważniejsze informacje na temat firmy – np. wypis wszystkich marek, przedstawienie dążeń firmy, wizja, misja i inne istotne dane.

2 – Media społecznościowe

Tam powinna pojawić się każda firma niezależnie od rodzaju działalności. Media społecznościowe to nie tylko Facebook, dlatego dobre odnajdą się tam zarówno małe firmy lokalne, ale także duże przedsiębiorstwa, które celują w klientów równych sobie – B2B. Dla takich podmiotów przeznaczony jest portal LinkedIn.

3 – Blogi

Jeżeli chcemy szerzej zaprezentować działalność firmy, warto regularnie opisywać w detalach czym się zajmujemy. Możemy to zrobić korzystając z firmowego bloga. Niektóre firmy preferują ustawienie go jako jedną z podstron swej strony firmowej, natomiast inne prowadzą w tym celu odrębną stronę. Między tymi dwoma witrynami widoczne są naprzemienne odsyłacze. Na blogu firmowym warto dzielić się wszystkim tym, w co zaangażowana jest firma poza codziennym dniem pracy, np. udział w wydarzeniu branżowym, pomoc w pracy fundacji itd.

4 – Media mainstreamowe

Zostać bohaterem jednego z artykułów w mediach mainstreamowych nie jest łatwo, decyduje o tym często zwyczajny przypadek…lub świadome działania. Jeżeli nasza usługa/produkt są innowacyjne, kreatywne i zdecydowanie wyprzedzają konkurencję oferując rozwiązania, które dla innych wciąż są niezrozumiałe mamy szansę zostać cytowanym przez duże portale horyzontalne lub tematyczne.

Portale tematyczne

5 – Blogi tematyczne

Tam pojawimy się najczęściej bez naszej wiedzy. Jeśli oferujemy interesującą usług lub wartościowy produkt istnieje duża szansa, że jeden (lub wielu) z blogerów zainteresuje się tym i postanowi zamieścić tego recenzję na własnym blogu. Czasami możemy również nawiązać współpracę z blogerem wprost oferując mu możliwość darmowego wykorzystania oraz zatrzymania produktu w zamian za obiektywną recenzję wraz z odsyłaczem do strony (co wpływa na pozycjonowanie naturalne).

Blogi

6 – Bazy firm portali tematycznych

Dobrze być tam gdzie inni, dobrze być tam gdzie mogą nasz szukać. Firmy w internecie poszukiwane są nie tylko poprzez wpisywanie zagadnień w przeglądarkę, ale także dzięki bazom firm. W tych miejscach poszukiwać będą naszej firmy przede wszystkim inne firmy, które są zainteresowane współpracą. Pamiętajmy, że zamieszczenie wpisu w dobrej bazie firm może być drogie (często są to kwoty powyżej 500 złotych rocznie).

7 – Strony partnerów oraz interesariuszy

Współpracujesz z kimś przez długi czas? Wykonujesz dla kogoś zadanie, jesteś podwykonawcą lub w jakiś inny sposób powiązany jesteś z inną firmą? Warto poprosić o to, aby wzmianka o twojej firmie (marce) pojawiła się na takiej stronie. Dla przykładu, jeśli jesteś przedsiębiorcą, która posiada firmę papierniczą, warto pokusić się o link na stronie wydawnictwa książek, które najczęściej jest twoim klientom. Taka naturalna baza relacji to szansa na większą rozpoznawalność oraz zwiększenie zainteresowania twoimi usługami.

8 – Strony rządowe, fundacje, witryny pro-społeczne

Te miejsca niekoniecznie pozwalają na zbudowanie większego zainteresowania daną firmą, przynoszą natomiast wymierny efekt w postaci lepszych pozycji w wyszukiwarce. Wiele osób sądzi, że właśnie takie witryny cieszą się największą „mocą” – są zatem sposobem na zdobycie „organicznej pozycji” w internecie, a więc powstającej w sposób naturalny – bez reklam. Warto jednakże pamiętać, że pojawienie się na takich stronach wymaga bardzo dobrej opinii, oznacza to, że firmy posiadające wzmianki o sobie w tych miejscach są po proste godne zaufania, posiadające wysoki kapitał społeczny.

9 – Reklamy

Jeżeli już wspomnieliśmy o reklamach, kontynuujmy ten wątek. Reklamy mogą być ciekawym, wymiernym sposobem na pozyskanie nowych klientów. Warto wykorzystać reklamy w przeglądarkach oraz mediach społecznościowych. Stosunkowo prosty konfigurator reklam oraz rozdysponowania budżetu pozwala na samodzielne przebicie się dokładnie tam, gdzie chcemy się pokazać.

10 – Tymczasowe landing page

Tego rodzaju witryny uruchamiane najczęściej są w przypadku konkursów, jednorazowych wydarzeń czy eventów biznesowych. Odnośnik do naszej witryny w takim miejscu pozwala na zbudowanie większej reputacji. Aby pojawić się w takich miejscach należy jednak odpowiednio dbać o swój PR oraz relacje biznesowe – a to wymaga zarówno czasu jak i doświadczenia.

Załączniki

Related Post

thumbnail
hover

Czescirolnicze.eu

W sklepie internetowym Czescirolnicze.eu znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości nasion kukurydzy i rzepaku ozimego, odpowiednich do upr...

thumbnail
hover

Comfortis

Wysoka jakość usług to ich znak rozpoznawczy. Firma Comfortis oferuje profesjonalne wykonanie wentylacji, rekuperacji, klimatyzacji i gru...

thumbnail
hover

ORIONBUD SP. Z O.O.

OrionBud to ceniona firma ze Szczecina, specjalizująca się w solidnych spawach! Od 2015 roku oferuje profesjonalne usługi spawalnicze dla...