Przed nami rozliczenie PIT 2017

Już od początku stycznia 2018 roku każdy z podatników  będzie mógł złożyć we właściwym urzędzie skarbowym lub przez Internet, rozliczenie roczne PIT  przychodów uzyskanych w roku 2017. Czy nadal będą obowiązywały dokładnie takie same PITy jak w poprzednim roku?.

Jakie zmiany zaszły w ulgach?.Czy zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku?.Jak rozliczyć PIT ?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT jest podatkiem, który musi odprowadzić do skarbu państwa każdy zarabiający obywatel naszego kraju. Oczywiście od reguły są pewne odstępstwa, które szczegółowo reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jedno jest  jednak pewnie: od stycznia 2018 w urzędach skarbowych zacznie się wzmożony ruch, ponieważ podatnicy będą składali osobiście lub przesyłali drogą elektroniczną

(dobry program udostepnia  PITax.pl Łatwe podatki) rozliczenie roczne PIT. Każdy z nas będzie mógł również zasięgnąć u urzędnika podatkowego bezpłatnej informacji jak rozliczyć PIT, jakie przysługują mu ulgi oraz jaki formularz podatkowy jest dla niego właściwy.

Wszystkie niezbędne fiskusowi informacje o źródłach oraz wysokości dochodów osiągniętych w roku podatkowym 2017 oraz wysokość podatku jaki jesteśmy winni odprowadzić do urzędu skarbowego umieszczamy na formularzach PIT 2017.

Do rozliczenia tegorocznych przychodów, w zależności od ich rodzaju będziemy mieli do wyboru wszystkie formularze obowiązujące w poprzednim roku, a więc:

PIT 28 , PIT-36, PIT 36 L , PIT-37, PIT 38, PIT 39. Administracja podatkowa wprowadziła jednak drobne zmiany i w 2018 roku PITy  36 oraz 36 L wzbogacone są o nowe załączniki : PIT/BR  i PIT/DS. Pierwszy z nich  umożliwia rozliczenie ulgi badawczo rozwojowej, PIT/DS przeznaczony jest dla osób, które osiągnęły dochód ze specjalnych działów produkcji rolnej.

Wyższa kwota wolna od podatku. Czy dla wszystkich?

A co słychać w sprawie zwiększenia kwoty wolnej od podatku? Zapowiadane przez ministra rozwoju i finansów zmiany dotyczące podwyższenia kwoty wolnej od podatku w roku 2017 dotyczą jedynie osób najmniej zarabiających. Od początku 2017 roku podatnicy, których dochody nie przekraczają 6 600 zł nie zapłacą podatku dochodowego w ogóle. Nie oznacza to jednak, że są zwolnieni z obowiązku, jakim jest złożenie do urzędu skarbowego właściwego formularza PIT 2017. Podatników rozliczających  PITy 2017, których tegoroczne zarobki mieszczą się w przedziale pomiędzy 11 000 złotych, a 85 528 złotych, niestety nie dotyczą zmiany i skorzystają, jak w poprzednim roku, z tej samej kwoty wolnej od podatku a mianowicie 3091 zł.

Jak co roku, możemy złożyć PIT-y 2017 przez Internet

Rozliczenie roczne PIT  możemy składać osobiście w urzędzie skarbowym, lub (już od kilku lat) przesłać je przez Internet w formie elektronicznego formularza podatkowego.

Elektroniczne PITy z każdym rokiem są coraz bardziej popularnym sposobem na rozliczenie podatku.  Z badań prowadzonych przez CBOS jednoznacznie wynika, że z elektronicznej formy rozliczenia z urzędem skarbowym najchętniej korzystają mieszkańcy miast w wieku 25-55 lat  z wykształceniem wyższym. Jest to również grupa osób rozliczająca się samodzielnie. Na podstawie badań można wnioskować, że rozliczenie PIT 2017  w formie papierowej, bezpośrednio do urzędu skarbowego lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty, złożą głównie mieszkańcy wsi i małych miasteczek, ludzie starsi, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Decydując się na rozliczenie przez Internet, podatnicy chętnie korzystają  ze służących do tego specjalnych, często bezpłatnych programów, które można znaleźć na wielu portalach podatkowych. Programy poprowadzą przez kolejne etapy oraz podpowiedzą w łatwy i przystępny dla każdego sposób, jak rozliczyć PIT. Program podpowie nam również , który powinniśmy wybrać formularz PIT oraz z jakiej ulgi możemy skorzystać w tym roku.

Rozliczenie  PIT 2017 online oznacza spore ułatwienie oraz oszczędność czasu.

Rozliczenie PIT 2017 przez płatnika

Jeśli spełnimy określone warunki, możemy usunąć z listy naszych corocznych niemiłych czynności złożenie formularza PIT do urzędu skarbowego. Może to za nas zrobić pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby przekazać ten obowiązek na ręce pracodawcy czy ZUS, musimy do 10 stycznia roku podatkowego złożyć wniosek o taką formę rozliczenia naszego zobowiązania podatkowego. Jest jednak ciemna strona tej formy rocznego rozliczenia podatku. Mianowicie osoby, które rozlicza pracodawca czy świadczeniodawca nie mogą  skorzystać z ulg podatkowych, ani zdecydować o przekazaniu 1 % podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Taką możliwość będziemy mieli jedynie wówczas, gdy zdecydujemy się na  samodzielne rozliczenie  i przekażemy PITy 2017 w formie papierowej lub elektronicznej.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Polecane:

thumbnail
hover

Stalmark

Stalmark to wyjątkowa firma, która specjalizujące się w produkcji oraz sprzedaży kotłów grzewczych polskiej produkcji w atrakcyjnych ...

thumbnail
hover

Grzegorz Moment Płaczek

Grzegorz „Moment” Płaczek to fotograf, głównie specjalizujący się w sesjach ślubnych. W swoim zawodzie pracuje już od kilkunastu ...

thumbnail
hover

Jaskot Maszyny Rolnicze

Sprzedaż, autoryzowany serwis, wynajem ciągników oraz maszyn rolniczych. Wszystko to w jednym miejscu, firma Jaskot to specjalista w tym ...